SPAČVANSKA ŠUMA
U Vukovarsko – srijemskoj županiji, između Save i Dunava te na području rijeke Bosut i njenih pritoka Spačve, Brežnice i Lubnja te rijeke Studve, prostire se najveći šumski kompleks hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u Hrvatskoj od davnina poznat po nazivu Spačva. Površine je oko 40 000 ha, a prostire se i u dijelu vojvođanskog Srijema te tako ima ukupnu površinu od 51 592,92 ha. Spačvanska šuma predstavlja najveću cjelovitu šumu hrasta lužnjaka u Hrvatskoj.
Nekadašnje spačvanske šume bile su prašumskog tipa, nepristupačne, neuređene, bile su prava divljina. U njima su glavne vrste drveća bile hrast lužnjak, nizinski brijest i poljski jasen kojima je starost bila po 150, 200 i čak 400 godina. Glasoviti E. Lanier, profesor uzgajanja šuma, jednom je prilikom izjavio: ,,Ako želite kušati pravi konjak, idite u francusku pokrajinu Cognac, a ako želite vidjeti pravi hrast lužnjak, idite u Slavoniju”.
RIJEKE BOSUT I SPAČVA
Rijeka Bosut protječe na području Općine Nijemci kroz naselja Nijemci, Podgrađe, Apševci i Lipovac, oduvijek su stanovnici živjeli i radili uz Bosut i od Bosuta. Bogata flora i fauna dodatno pridonosi ljepoti kraja uz rijeku. Zbog pitomog toka pogodan je za sve vrste plovila. Rijeka Bosut bogata je slatkovodnom ribom zbog čega je omiljena meka sportskih ribolovaca. Priča se da su stari Rimljani znali kazati kako u svom carstvu imaju rijeku koja dopodne teče na jednu stranu, a popodne na drugu, a misli se na Bosut, koji ponekad tako mirno teče da se i malim vjetrom voda pokrene u jednom ili drugom smjeru.
Rijeka Spačva teče kroz spačvanski bazen, najveću cjelovitu šumu hrasta lužnjaka. Spačva je uz rijeku Bosut izuzetno važna za napajanje i održavanje hrastove šume jer je hrastu potreba velika količina vode. Izuzetno je bogata ribom što prepoznaju ribiči i zaljubljenici u prirodu. Područje oko rijeke Spačve je močvarno što pogoduje hrastu lužnjak i mnogim ribljim vrstama (šaran, smuđ, štuka, som) koja im je i prirodno mrjestilište.